“Könnyű átjárhatóságot biztosítunk a tartalmak között...”

Interjú a Katafora csapatával
2025-01-06

A mai interjúban örömmel mutatjuk be nevezőnket, a Kataforát. A beszélgetés során bepillantást nyerhetünk a pályázó inspirációjába, a honlapjuk fejlesztésének főbb szakaszaiba, és azokba a kihívásokba, melyekkel szembesültek az út során. Megosztják velünk a jövőbeli terveiket, amelyekkel tovább szeretnék erősíteni jelenlétüket az online térben. 

Hogyan mutatnátok be magatokat és a projekteteket röviden?

A Katafora egy kulturális magazin irodalmi fókusszal, amelynek célja, hogy szerzőt és olvasóját közelebb hozza egymáshoz, illetve, hogy az online publikációt is feltegye a kortárs irodalmi szakma által anyagi elismerésre méltó közlési módok közé. Jelenleg a magyar irodalmi folyóiratkultúra átalakulóban van, és ebben az átmeneti időszakban igyekszünk irányt mutatni. A projekt 2024-ben indult, de máris több neves írót és költőt, illetve fiatal tehetségeket is tudhatunk szerzőink között.

Mi inspirált titeket arra, hogy részt vegyetek ’Az Év Honlapja’ versenyben?

Bár tisztában vagyunk azzal, hogy kicsit kakukkojásnak számítunk a mezőnyben, fontosnak tartjuk az értéket, amit képviselünk, és szeretnénk, ha minél több ember szemét nyithatnánk fel arra, mennyire elhanyagolt téma a korárs irodalom. Pedig sok múlik rajta: a közös kulturális gyökerek, a nyelvhasználat változatossága, az, hogy a következő generáció mit tart majd irodalmi értéknek, a mostani írók és költők felelőssége. És persze azoké, akik teret adnak számukra. Ez a pályázat jó lehetőség arra, hogy szerzőink hangja messzebbre juthasson.

Mikor és hogyan fogalmazódott meg bennetek az ötlet, hogy elindítsátok a honlapotokat/applikációtokat? 

Az ötlet 2023-ban kezdett formát ölteni: az alapítók maguk is szerzők különféle területeken, így első kézből tapasztalhatták meg (és tapasztalják azóta is), mennyire kiszolgáltatott egy alkotó a nyomtatott publikációs leheőségek beszűkülésének és ezzel párhuzamosan annak, hogy az online felületek nem ismerik el a munkájukat sem anyagilag, sem szakmailag. A projekt mögött álló alapítványt 2023 utolsó napjaiban jegyezte be a cégbíróság, így a 2024-es év rögtön intenzív munkával indult. A lap február vége óta elérhető az olvasók és alkotók számára.

Milyen funkciót vagy jellemzőt tartotok a legfontosabbnak a projektetekben, amely a célcsoport számára a legtöbb értéket nyújtja? 

Olyan témákkal foglalkozunk, amelyek fontosak, de gyakran nem kapnak elég figyelmet. a cél az, hogy az olvasónk felkapja a fejét, és továbbgondolja, amit mi elkezdtünk egy-egy cikkünkben vagy egy-egy szerző művének közlésével.

Miért érzitek úgy, hogy a ti megoldásotok különleges vagy kiemelkedő a digitális térben?

A lap fenntartója egy alapítvány, így függetlenül működhet a mostani kiszámíthatatlan társadalmi-kulturális finanszírozási rendszertől. Ennek köszönhető, hogy szerzőinknek  méltányos honoráriumot tudunk fizetni írásaikért, ami az online folyóiratok esetében egyedinek számít Magyarországon. Támogatói rendszerünkkel nem csupán az alapítvány céljait segítjük, de közösséget is építünk a lap köré, amely reményeink szerint egyrészt szakmai műhelyként működhet, másrészt segíthet a digiális tartalomfogyasztás kultúrájának tudatos formálásában.

Milyen szempontokat tartotok szem előtt, amikor a célcsoportotok számára új funkciókat vagy tartalmakat terveztek?

Azt keressük, ami nem látható vagy olvasható máshol: az exkluzív tartalmaink valóban azok, máshol nem férhet hozzájuk az olvasóközönség. Ezzel nem titkoltan az is a célunk, hogy igényt ébresszünk a minőségi tartalmak iránt, és felhívjuk a kultúra iránt érdeklődők figyelmét, hogy más felületeken is ezt a színvonalat keressék, ha olvasni vágynak.

Mik azok a tényezők, amik biztosítják, hogy a felhasználói élmény ne csak jó, de emlékezetes is legyen? 

A mi dolgunk csak az, hogy teret adjunk a szerzőknek, a többit ők biztosítják.

Milyen digitális trendek és/vagy innovációk, elengedhetetlenek manapság egy honlap/applikáció fejlesztése során? 

Elengedhetetlen a közösségi platformokon való jelenlét és aktív közösségépítés, illetve a zökkenőmentes átjárás a honlap és ezek között a felületek között. Tartalomhangsúlyos felületként fontos figyelnünk rá, hogy minél több helyen és formában találkozhassanak írásainkkal és szerzőinkkel az olvasók.

Ha szabadon változtathatnátok vagy fejleszthetnétek bármit a honlapotokon most, akkor mi lenne az? 

Az audiovizuális tartalmakra szeretnénk nagyobb hangsúlyt fektetni: podcastok, videók, shorts és reels tartalmak.  Ez nem vágyálom, hanem konkrét terv a jövőre nézve.

Hogyan méritek a látogatók/felhasználók elégedettségét? Mit gondoltok, mi az, ami miatt visszatérnek?

Támogatói körünk fokozatosan nő, ez erős visszajelzés, hogy jó úton járunk. Nagy örömünkre szolgál az is, hogy egyre többször bukkan fel lapunk hivatkozási alapként más, irodalommal foglalkozó médiumok tartalmaiban, és rendszeresen keresnek meg minket ismert és még csak feltörekvő szerzők is, hogy publikálnának nálunk. Még nincs egy éve, hogy útjára indítottuk a lapot, mégis úgy tűnik, gyorsan megtalálta a helyét a szakmai palettán. Ez visszaigazolás arra, hogy rátapintottunk valami fontosra.

Milyen innovatív megoldásokat alkalmaztok a hírek és tartalmak bemutatására?

Olyan információtartalmat céloztunk meg, amely egyrészt nem olvasható vagy látható máshol, másrészt pedig időtállónak és hosszbb távon érvényesnek gondoljuk. Könnyű átjárhatóságot bizosítunk a tartalmak között, így könnyen azon kaphatja magát a látogató, hogy bár eredetileg egy konkrét írásra volt kíváncsi, mégis hosszan elidőzik az oldalon, miközben egyre több és többféle tartalmat „fogyaszt”.

Milyen rövid- és hosszútávú terveitek vannak? Hogyan képzelitek el a honlapotok fejlődését a jövőben?

A Katafora mögött álló alapítvány most volt egy éves. Ennek köszönhetően eljött az idő, amikor aktívan pályázhatunk hazai és nemzetközi kulturális támogatásokra: ezzel a források bővítése mellett nem titkolt célunk a kapcsolatrendszerünk bővítése is. A támogatóink száma fokozatosan nőtt az év során, az ő hűségüket és bizalmukat további, kifejezetten őket célzó tartalmakkal szeretnénk meghálálni. Reményeink szerint a lap köré olyan közösség épül, amely lassan növekedve akár  szemléletformálóvá is válhat a kortárs kultúra megértésében és támogatásában.

Vissza

Innováció és Egyediség a Digitális Térben

2025. 01. 17.
A mai interjúnkban bemutatjuk a LASEROX weboldalát, amelyet a 7digits marketing ügynökség készített a cég megbízásából. A Laserox, a társasjáték-kiegészítők gyártására specializálódott,…
Bővebben

"Nálunk a termékek nem csak felsorolások, hanem történetek"

2025. 01. 17.
A mai interjúban örömmel mutatjuk be nevezőnket, a Mr. Alkohol honlapját. A beszélgetés során bepillantást nyerhetünk a pályázó inspirációjába, a honlapjuk fejlesztésének főbb szakaszai…
Bővebben

„Hogyan segít a hoszigetelesmindenkinek.hu a döntésben?”

2025. 01. 17.
A mai interjúban örömmel mutatjuk be nevezőnket, a Hőszigetelés Mindenkinek oldalát. A beszélgetés során bepillantást nyerhetünk a pályázó inspirációjába, a honlapjuk fejlesztésének főb…
Bővebben
További hírek