Hogyan legyen mobilbarát weboldalunk?
Az okostelefonok elterjedésével megnőtt a felhasználók mobilon való böngészésének száma, ezáltal a mobilon való weboldalak látogatottsága is az utóbbi időben, így lényeges, hogy weboldalunkat mobilra is optimalizáljuk, ezáltal növelve a falhasználói élményt. A mobilbarát weboldal elkészítése nem csak azért fontos, hogy növeljük a felhasználók számát, hanem mert 2015. április 21-től már a Google is előbbre sorolja általa weboldalunkat.
Egy weboldalt akkor nevezünk mobilbarátnak, ha a szöveg, illetve kép elforgatás, kicsinyítés és nagyítás nélkül is jól látható és olvasható a kisebb kijelzőn is.
Az alábbi 3 dolog segít, hogy oldalunkat mobilbaráttá tegyük:
Reszponzív weboldal
A módszer során a korábbi weboldalunk kinézetét lecseréljük egy reszponzív dizájnra/sablonra, ezáltal a weboldal ugyanúgy jelenik meg asztali számítógépen, laptopon, mobilon stb. keresztül is a felhasználó számára. A reszponzív dizájn tehát rugalmasan alkalmazkodik az eszköz kijelzőjének méretéhez és felbontásához ugyanazon url és html használatával. Alkalmazásával csökkenthetjük a visszafordulási arányt, illetve növelhetjük weboldalunk gyorsaságát, amellett, hogy az erőforrásigény is csökken. A reszponzív weboldalak használata hosszútávon gazdaságosabb, megosztásuk egyszerűbb az azonos url miatt. Ahhoz, hogy teszteljük weboldalunk reszponzív-e, elég, ha kijelzőnk méretét kicsinyítjük, így láthatjuk, hogy hogyan változik a kinézete.
Dinamikus kiszolgálás (dynamic serving)
Dinamikus kiszolgálás során a weboldal a felhasználó által használt böngészőhöz igazítva jelenik meg, azonos URL, de eltérő html alatt. Ennek segítségével különböző oldalsablonokat készíthetünk a különböző eszközökre. A reszponzív dizájnhoz hasonlóan ezek az oldalak is könnyen megoszthatók és kevés a betöltődési idejük, emellett egyszerűbb változtatni, hiszen a változtatás csak egy adott verziót érint.
Elkülönített URL-el megvalósított weboldal (fully separated)
A dinamikus kiszolgáláshoz hasonlóan, itt is a böngésző alapján jelenik meg a weboldal, azonban ennél a módszernél a html és az url is változik, tehát több különálló weboldalt tartunk fent a különböző eszközökre optimalizálva. A reszponzív weboldalnál sokkal magasabbak a költségei, viszont nagyméretű weboldal esetében érdemes ezt használni, hiszen egyszerűbb a változtatás.
Forrás: https://elemzeskozpont.hu/vallalkozas/mobilbarat-weboldal-keszites-hogyan-optimalizaljuk