A világ első weblapja

2019-01-24

1990. december 20-án útjára indult a világ első weboldala, amely csak szöveget, alapvető formázást és néhány linket tartalmazott.Az egyszerű kis oldal hihetetlen hullámot indított el, és ez a gyors innováció alapvetően változtatta meg a jelenünket. Kevesen tudják, de a publikált oldal Sir Tim Berners-Lee angol kutatóhoz kötődik, aki már az internet megszületésében is központi szerepet játszott.

Az 1990 decemberében publikált weboldal végül 1991 augusztusában vált teljesen publikusan, bárki számára elérhetővé. (Mármint bárki számára, aki akkor rendelkezett internet-hozzáféréssel.) De Tim Berners-Lee már 1990 karácsonyára kidolgozta a web legfontosabb alapjait: az URL címek mellett a http protokollt, a weboldalakat leíró html nyelvet, megírta a weboldalakat kiszolgáló szerverszoftver első verzióját, ahogy a site-ok elérését lehetővé tévő első böngészőprogramot is.

Tartalmát tekintve az első weboldal egy mini Wikipedia-hoz hasonlóan próbált utat mutatni az érdeklődőknek, hogy miként tudják elkészíteni saját weboldalukat és milyen szerverekre, programokra van szükségük annak megosztásához. Emellett az internetet fejlesztő csapat elérhetőségei és a projekt rövid története is fellelhető volt a lapon.

A világ első weblapja>> https://www.w3.org/History/19921103-hypertext/hypertext/WWW/TheProject.html

A World Wide Web krónikásainak elmondása alapján Berners-Lee az oldal elkészítéséhez egy Steve Jobs cége által tervezett NeXT számítógépet használt.

Az első magyar honlap

Nem kellett túl sokat várni a világ többi részén sem a webszerverek és honlapok megjelenésére. Az első hazai honlap  a Budapesti Műszaki Egyetem irányítástechnika és informatika tanszékén üzemeltek be 1993-ban. A tanszék információi szerint nagyjából a világon ötszázadikként indítottak útjára internetes oldalt.

Az első magyar weblap >> http://www.fsz.bme.hu/www/other_h.html

Vissza

„Innovációval a mumus tantárgyak ellen” – így született meg a Rapid Edu új arculata

2025. 04. 16.
2024 őszén új nevet, új arculatot és új lendületet kapott a korábban Rapid Matekként ismert oktatási platform – így született meg a Rapid Edu. A márkaváltást nemcsak vizuális fris…
Bővebben

A Tartalom, Amiért Nem Kell Kattintani – Mi az a Zero-Click Tartalom és Miért Fontos?

2025. 04. 14.
A digitális világban, ahol a figyelem egyre inkább elaprózódik, egyre nagyobb jelentősége van annak, hogyan tudjuk hatékonyan elérni és megtartani a közönséget. Az egyik legújabb és leg…
Bővebben

„Nem csak egy digitális katalógus” – Mi van a Rossmann app sikere mögött?

2025. 04. 11.
Az okostelefonok világa gyökeresen formálta át a vásárlási élményt – gyorsabb, személyre szabottabb és kényelmesebb lett, mint valaha. A Rossmann Magyarország nemcsak felismerte e…
Bővebben
További hírek